Výraz whisky má své kořeny v galštině. Jedná se o překlad latinského pojmu aqua vitae (tzn. voda života), který v galštině zněl uisge beatha. Postupem času, zkracováním a zkomolením původního sousloví, vzniklo slovo usky. A odtud byl už jen krůček k…
Výraz whisky má své kořeny v galštině. Jedná se o překlad latinského pojmu aqua vitae (tzn. voda života), který v galštině zněl uisge beatha. Postupem času, zkracováním a zkomolením původního sousloví, vzniklo slovo usky. A odtud byl už jen krůček k whisky – nápoji, který se proslavil po celém světě.
HISTORIE WHISKY
Ve spojení s whisky si nejčastěji vybavíme Skotsko. Nicméně přijde-li řeč na její původ, není skotské prvenství tak jednoznačné. K autorství whisky se totiž hlásí také Irové. Je tedy stále předmětem sporu, který z národů světu daroval whisky.
V 18. století přinesli umění destilace do Ameriky irští i skotští osadníci. Původně zde pálili klasickou obilnou whisky, ale na americké půdě se dařilo mnohem lépe kukuřici než obilí. A tak brzy vznikla whisky s podílem kukuřice – bourbon.
Nesmíme zapomenout ani na poslední velkou skupinu whisky z Japonska, která si rychle vydobyla uznání mezi znalci. První komerční japonská whisky se přitom začala vyrábět až v roce 1924.
WHISKY & WHISKEY
Hovoříme-li o irské a americké whiskey, přidáváme ke slovu „e“. Pokud má však nápoj původ kdekoli jinde na světě, píšeme pouze whisky.
DESTILACE WHISKY
Whisky se vyrábí z obilí (ječmen, pšenice, žito) nebo kukuřice (bourbon jí musí obsahovat minimálně 51 %). Před samotnou destilací se zrno obvykle nechá naklíčit. Jakmile dosáhne určitého bodu, klíčení se zastaví a zrna se vysuší. Poté se rozdrtí, smísí s vodou a nechají se kvasit. Výsledkem fermentace je zkvašený rmut, který je připraven k destilaci. Ta probíhá ve dvou typech destilačních přístrojů. V tradičních měděných kotlících (pot still), nebo v zařízení na kontinuální destilaci (column still). Oba způsoby destilace fungují na stejných principech, ale produkují lihoviny s odlišnými vlastnostmi.
KOTLOVÁ METODA DESTILACE WHISKY
Kotlík (pot still) je jednoduchý destilační přístroj, který sestává z jediné vyhřívané komory, v níž se kondenzují páry, a nádoby na shromažďování alkoholu. Obvykle je vyrobený z mědi nebo nerezové oceli. Využívá se především k destilaci menších šarží. Výsledný destilát je chuťově bohatší a aromatičtější.
KOLONOVÁ DESTILACE WHISKY
Kolonové nebo také sloupcové destilační zařízení je upřednostňované pro chuťově jemnější, neutrálnější lihoviny či pro větší objem výroby. Skládá se minimálně z jednoho sloupce, uvnitř jsou umístěné desky, které kolonu rozdělují do několika oddílů. Vytváří tak sérii malých komor, zjednodušeně řečeno „mini kotlů“ zmíněných výše. Páry putují kolonou až do horní části, kde zkondenzují v destilát.
ZRÁNÍ WHISKY
Po destilaci se nápoj uloží ke zrání do sudů. Zatímco Skotové a Irové mohou vzít již použité sudy, legislativa bourbonu nakazuje, aby zrál jen v nových sudech z amerického dubu. Minimální délka zrání je tři roky u skotské a irské whisk(e)y, u bourbonu je dané zrání minimálně dva roky. Během té doby dřevěné sudy spolu s whisky na sebe vzájemně působí a tak se postupně vytváří charakter nápoje – jeho barva, vůně, a především chuť.
Věk uvedený na láhvi tak označuje délku, jakou whisky strávila v sudu. V případě blendované whisky se na etiketě označuje věk nejmladší složky. Po stočení do láhve whisky již dále nezraje. Dvacetiletá whisky tak bude i za dalších deset let stále dvacetiletá.
TYPY WHISKY
Whisky pochází především z oblastí, kde se ve velkém pěstuje obilí. Známe poměrně velké množství druhů whisky, představme si hlavní kategorie:
MALT WHISKY
Malt whisky vyrobena ze sladového ječmene.
GRAIN WHISKY
Whisky vyrobena z libovolných druhů obilných zrn.
SINGLE MALT WHISKY
Sladová whisky, která pochází z jedné palírny. Pokud není označena také jako single cask, může obsah v láhvi pocházet z různých sudů a ročníků.
BLENDED WHISKY
Blended whisky tvoří směs z několika druhů whisky. Může obsahovat destiláty z vícero palíren.