Rum
Rum je v současnosti jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě a obdobné popularitě se těší i v Česku. Jeho výroba je spojovaná především s oblastí Karibiku, a tak vás jediný doušek pomyslně přesune na sluncem zalitou pláž…
Rum
Rum je v současnosti jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě a obdobné popularitě se těší i v Česku. Jeho výroba je spojovaná především s oblastí Karibiku, a tak vás jediný doušek pomyslně přesune na sluncem zalitou pláž obklopenou palmami.
KTERÝ RUM SI VYBRAT? TMAVÝ NEBO BÍLÝ?
Při výrobě rumu je důležitá vstupní surovina. Základem je vždy cukrová třtina, ovšem rum může vzniknout jak z čerstvé šťávy cukrové třtiny, tak z tzv. třtinového medu, nebo z melasy, která je vedlejším produktem při výrobě cukru. Nejčastěji se používá právě melasa, jež je typická pro rumy španělského a britského stylu.
Oproti tomu palírny v oblastech, jež dříve patřily pod francouzskou nadvládu, preferují místo melasy čerstvě vylisovanou šťávu z cukrové třtiny, kterou je třeba zpracovat do 24 hodin. Země jako Martinik nebo Guadeloupe se proslavily rumy francouzského stylu, jinak známé také jako rum agricole (v překladu zemědělský rum). Obsah alkoholu bývá okolo 40–50 %, v případě overproof rumů dokonce i vyšší. Mladší rumy mívají pronikavou bylinnou chuť s vůní čerstvě posečené trávy a cukrové třtiny. Starší rumy, jež obvykle dozrávají v sudech po cognacu, nabízejí komplexnost jako každý vyzrálý destilát.
RUM a HISTORIE JEHO POJMENOVÁNÍ
Pěstování cukrové třtiny má v Karibiku dlouholetou tradici, původ rostliny však musíme hledat v jihovýchodní Asii. Na americký kontinent a do Karibiku se dostala teprve díky Kryštofu Kolumbovi. Jelikož se v pozdějších letech o tamní kolonie přetahovali Španělé, Francouzi a Britové, můžete na láhvích spatřit hned tři různé názvy: ron, rhum a rum. Tím posledním oblíbený destilát označujeme i u nás v Česku.
Podíváme-li se na původ slova rum, existuje několik teorií jeho vzniku. Jedna z nich praví, že jde o zkrácenou verzi slova „rumbullion“ (v překladu velký rozruch, hluk), což může souviset s dramatickou historií rumu plné výtržností.
BÍLÝ RUM
Rumy se rozdělují nejen podle země původu, ale také podle způsobu zrání a barvy. Bílé rumy zrají obvykle poměrně krátce nebo vůbec. Jejich chuť bývá ostřejší, méně komplexní. Díky tomu jsou perfektním základem do oblíbených rumových koktejlů. Například rum Ron Cristóbal Blanco si ale lze vychutnat i samotný, přestože se jedná o bílý rum.
TMAVÝ RUM
Pro ty, kdo chtějí objevovat nové chutě a hledají opravdový požitek, je tu tmavý rum. Svou barvu získávají zpravidla díky zrání v dubových sudech. Nejen dřevo, ale také tropické podnebí pak dodá rumu jeho jedinečný charakter. Tmavé rumy mohou v sudech zrát pár roků i několik desítek let. V takovém případě se obvykle jedná o limitované, sběratelské edice.